luty10

Malowanie i konserwacja drewnianych okien i drzwi

dodano: 10 lutego 2015 przez mrojek


 Drewniane okna i drzwi maja niepowtarzalny urok i budują ciepłą atmosferę. Niestety w przeciwieństwie do tych wykonanych ze sztucznych materiałów, wymagają regularnej konserwacji. Jest to bardzo ważne i nie należy zaniedbywać tego obowiązku. Konserwacja przedłuża czas życia okien i drzwi.

 
Regularna konserwacja to obowiązek, który spoczywa na właścicielach drewnianych okien i drzwi. Jest to cena jaką się płaci za ekskluzywny wygląd wnętrz wykończonych takimi elementami. Odpowiednia konserwacja, wykonywana regularnie potrafi znacząco przedłużyć okres przydatności okien i drzwi. Niektórzy czekają z odnawianiem do momentu kiedy na farbie pojawiają się pierwsze przetarcia i popękania. Jednak najważniejsza jest regularność. Bez względu na stan lakieru powinno się wykonywać konserwację co 2 do 5 lat przy lakierach przeźroczystych, a przy farbach kryjących co 5 do 8 lat.
 
Rzeczy niezbędne podczas renowacji okien i drzwi:
 
  • taśma malarska,
  • kit,
  • papier ścierny,
  • wałki, pędzle,
  • podkład zwiększający przyczepność farby,
  • farba.
Wybierając pędzle najlepiej jest zdecydować się na takie, które mają przeznaczenie do malowania okien, czy drzwi. Ich wielkość zależy od malowanej powierzchni. Drobne elementy jak ramy, framugi, miejsca w okolicy klamek najlepiej jest malować małymi pędzlami, a szeroką powierzchnię drzwi szerokim pędzlem, lub wałkiem.
 
Dobrym sposobem jest malowanie drzwi od góry do dołu, a przy tym od lewej strony do prawej. Zasada jak przy pisaniu – malując w ten sposób można uniknąć rozcierania gotowych miejsc ręką. Całą pracę najlepiej jest zacząć od małych elementów.
 
Najlepsze farby do drewnianych okien i drzwi to farby alkidowe. Są one zdecydowanie bardziej trwałe od tradycyjnych farb akrylowych. Na powierzchni pomalowanej farbą alkidową powstaje ochronna powłoka, która zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych i nie ściera się podczas mycia.
 
Renowacja:
 
  1. Przed przystąpieniem do malowania należy zabezpieczyć szyby w oknach i drzwiach, oraz ślusarkę. Trzeba też wymienić stary kit.
  2. Następnie należy dokładnie wyszlifować całą drewnianą powierzchnię. Po szlifowaniu nie wolno zapomnieć o odpyleniu drewna.
  3. Kolejnym krokiem jest nałożenie podkładu, który zwiększa przyczepność i trwałość farby.
  4. Teraz można malować. Dochodząc do miejsc gdzie jest kit należy wyjechać farbą na szybę na 1 mm, dzięki temu można uniemożliwić wnikanie wody pomiędzy szkło a kit. 
 
Choć regularne malowanie i konserwacja może być męcząca, to drewniane okna i drzwi cały czas uważane są za jedne z najlepszych i nie tracą swoich zwolenników. Drewno nadaje pomieszczeniom ciepłego i przytulnego charakteru. Warto więc zainwestować w nie swoje pieniądze i czas.Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy